LAR2E681MELZ50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 192
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 184
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 377
In Stock: 218
In Stock: 146
In Stock: 199
In Stock: 0
In Stock: 120
In Stock: 199
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2E681MELZ50
DigiKey Part Number
493-8040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2E681MELZ50
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2E681MELZ50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.55 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C