STDCSW2-40M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
Similar
CTS-Frequency Controls
Raltron Electronics
In Stock: 699
Raltron Electronics
In Stock: 369
Parametric Equivalent
Aker Technology Corp
In Stock: 932
Parametric Equivalent
ECS Inc.
EPSON
EPSON
In Stock: 980
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
STDCSW2-40M
DigiKey Part Number
644-STDCSW2-40MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCSW2-40M
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)