CS00563-40M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
CS00563-40M
DigiKey Part Number
644-CS00563-40MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS00563-40M
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)