MPQ700-50V14-D48NBMC
DigiKey Part Number
811-MPQ700-50V14-D48NBMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ700-50V14-D48NBMC
Description
DC-DC 700W 36-75/50V 1/4 BRICK
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 50V 14A 36V - 75V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Baseplate, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
97.6%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.55" H (58.4mm x 36.8mm x 14.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
14A
Approval Agency
cCSAus, CE, UKCA
Power (Watts)
700 W
Standard Number
Voltage - Isolation
2.25 kV