MPQ600-28V21-D48NBMC
DigiKey Part Number
811-MPQ600-28V21-D48NBMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ600-28V21-D48NBMC
Description
DC-DC 600W 36-75/28V 1/4 BRICK
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 21.5A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Baseplate, I2C Interface, Remote On/Off, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
96.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.57" H (58.4mm x 36.8mm x 14.5mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Current - Output (Max)
21.5A
Approval Agency
cCSAus, CE, UKCA
Power (Watts)
602 W