BU-6161-M-24-2
DigiKey Part Number
BU-6161-M-24-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-6161-M-24-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Sheathed To Banana Plug, Single, Sheathed Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Silicone
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Ratings
IEC 1010
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed
Current Rating (Amps)
20A
2nd Connector
Banana Plug, Single, Sheathed
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"