BU-2030-A-12-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 303
Datasheet
12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 300V
BU-2030-A-12-0
DigiKey Part Number
BU-2030-A-12-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2030-A-12-0
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
300V
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
10A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
1166-12-0Pomona Electronics303501-1754-ND34,79000 złSimilar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 91
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"