BU-1111-A-12-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 939
Datasheet
12.0" (304.80mm) Mini Hook To Mini Hook Test Lead 300V 1 Lead, Red
BU-1111-A-12-2
DigiKey Part Number
BU-1111-A-12-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-1111-A-12-2
Description
MINI HOOK TO MINI HOOK 12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Red
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Grabber, Hook to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Mini Hook
Temperature Range
221°F (105°C)
2nd Connector
Mini Hook
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3781-12-2Pomona Electronics939501-1063-ND7,39000 złSimilar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
MINI HOOK TO MINI HOOK 12"
In-Stock: 0
Alternate Length
MINI HOOK TO MINI HOOK 24"
In-Stock: 0
MINI HOOK TO MINI HOOK 36"
MINI HOOK TO MINI HOOK 48"
MINI HOOK TO MINI HOOK 60"