SMCJ6.5CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 360
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 2 680
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Comchip Technology
12.3V Clamp 122A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ6.5CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ6.5CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CE3/TR13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
122A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.3V