CD214C-T6.5CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 5 036
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 360
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2 050
Similar
Littelfuse Inc.
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T6.5CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T6.5CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T6.5CALF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T6.5CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V