L130-2290001400005 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1416-L130-2290001400005TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L130-2290001400005 |
Description | LED LUXEON WARM WHT 2200K 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | LED Lighting LUXEON 3014 White, Warm 2200K 2.95V 60mA 116° 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | CRI (Color Rendering Index) 90 |
Mfr | Current - Max 120mA |
Series | Viewing Angle 116° |
Packaging Tape & Reel (TR) | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Color | Supplier Device Package 1206 |
CCT (K) 2200K | Size / Dimension 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm) |
Flux @ 25°C, Current - Test 19lm (Typ) | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |
Current - Test 60mA | Thermal Resistance of Package 35°C/W |
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.95V | Base Product Number |