L130-2290001400002 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
Image for L130-2290001400002 is not available
L130-2290001400002
DigiKey Part Number
1416-L130-2290001400002TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L130-2290001400002
Description
LED LUXEON WARM WHT 2200K 1206
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3014 White, Warm 2200K 2.95V 60mA 116° 1206 (3216 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
120mA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Color
Supplier Device Package
1206
CCT (K)
2200K
Size / Dimension
0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
19lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
35°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V