L128-4080SA35A00A1 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
LED Lighting LUXEON 2835 Commercial White, Neutral 4000K 2.76V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
L128-4080SA35A00A1
DigiKey Part Number
1416-L128-4080SA35A00A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-4080SA35A00A1CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-4080SA35A00A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-4080SA35A00A1
Detailed Description
Current - Max
200mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
35lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
18.6°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.76V