V39ZA20PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 248
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
39 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V18ZA40PX10
Building Automation – Protect/Sense/Control
V39ZA20PX10
DigiKey Part Number
V39ZA20PX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V39ZA20PX10
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
20J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V