V150LT1PX2855 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | V150LT1PX2855-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V150LT1PX2855 |
Description | VARISTOR 250V 1.2KA DISC 7MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 275 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 1.2 kA |
Series | Energy 13J |
Packaging Tape & Reel (TR) | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 150 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 150 V | Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) |
Maximum DC Volts 200 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 225 V | Package / Case Disc 7mm |
Varistor Voltage (Typ) 250 V |