V150LA1PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 400
V150LA1PX2855
DigiKey Part Number
V150LA1PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150LA1PX2855
Description
VARISTOR 250V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
275 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
13J
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
225 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
250 V