V130LT20BP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 18-V130LT20BPTR-ND - Tape & Reel (TR) 18-V130LT20BPCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V130LT20BP |
Description | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | V130LT20BP Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 220 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 6.5 kA |
Series | Energy 70J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 1900 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 130 V | Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) |
Maximum DC Volts 175 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 190 V | Package / Case Disc 20mm |
Varistor Voltage (Typ) 205 V |