V130LC20BPX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 9 269
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 500
Datasheet
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V130LC20BPX2855
DigiKey Part Number
V130LC20BPX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LC20BPX2855
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Varistor Voltage (Min)
190 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V