V130LT20BP is out of stock and can be placed on backorder.
Littelfuse Inc.
In Stock: 9 269
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 500
Datasheet
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V130LT20BP
DigiKey Part Number
18-V130LT20BPTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V130LT20BPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LT20BP
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
V130LT20BP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Varistor Voltage (Min)
190 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V