TMOV20RP420EL2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 130
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 647
Datasheet
In Stock: 635
Image for TMOV20RP420EL2B7 is not available
TMOV20RP420EL2B7
DigiKey Part Number
18-TMOV20RP420EL2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP420EL2B7
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
680 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
320J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V