TMOV20RP420EL2T7
DigiKey Part Number
18-TMOV20RP420EL2T7TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TMOV20RP420EL2T7CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP420EL2T7
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
680 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
320J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V