TMOV20RP275EL3T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 37 000
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
430 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV20RP275EL3T7
DigiKey Part Number
TMOV20RP275EL3T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP275EL3T7
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Energy
190J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
275 V
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
473 V