TMOV20RP275EL2T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 37 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
430 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV20RP275EL2T7
DigiKey Part Number
TMOV20RP275EL2T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP275EL2T7
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Energy
190J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
275 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
473 V