8.0SMDJ36A
DigiKey Part Number
8.0SMDJ36ATR-ND - Tape & Reel (TR)
8.0SMDJ36ACT-ND - Cut Tape (CT)
8.0SMDJ36ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8.0SMDJ36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Detailed Description
58.1V Clamp 137.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
137.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
8000W (8kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V