8.0SMDJ33A
DigiKey Part Number
8.0SMDJ33ATR-ND - Tape & Reel (TR)
8.0SMDJ33ACT-ND - Cut Tape (CT)
8.0SMDJ33ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8.0SMDJ33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Detailed Description
53.3V Clamp 150.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
150.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
8000W (8kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V