5.0SMDJ16A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 3 000
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
26V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ16A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ16ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ16ACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ16ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ16A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V