SMCJ16A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 6 129
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ16A-13
DigiKey Part Number
SMCJ16ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16A-13
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ16A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V