30KPA120C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 132
Datasheet
204.12V Clamp 155.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA120C
DigiKey Part Number
30KPA120C-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA120C
Description
TVS DIODE 120VWM 204.12VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA120C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
126.63V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
204.12V