15KPA60CA
DigiKey Part Number
15KPA60CATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA60CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 97.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
97.4V Clamp 155A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA60CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
67V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.4V