15KPA60CA
DigiKey Part Number
3811-15KPA60CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 97.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
97.4V Clamp 155A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
67V