15KPA36A
DigiKey Part Number
15KPA36ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA36ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA36A
Description
TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59.8V Clamp 252.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA36A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.8V