15KPA40A
DigiKey Part Number
15KPA40ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA40ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA40A
Description
TVS DIODE 40VWM 65.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65.8V Clamp 229.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA40A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
229.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
65.8V