1.5KE24A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 899
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Comchip Technology
Datasheet
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
33.2V Clamp 45.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE24A-B
DigiKey Part Number
1.5KE24A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE24A-B
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO201
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE24A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.2V