1.5KE24A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1 071
Datasheet
Similar
Datasheet
33.2V Clamp 45.18A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE24A-G
DigiKey Part Number
641-1.5KE24A-GTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE24A-G
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45.18A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.2V