1.5KE160A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 918
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2 477
Datasheet
Similar
Comchip Technology
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
219V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE160A-B
DigiKey Part Number
1.5KE160A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE160A-B
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE160A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V