1.5KE160A-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
219V Clamp 6.85A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE160A-HF
DigiKey Part Number
641-1.5KE160A-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE160A-HF
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.85A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V