1.5KE130A
DigiKey Part Number
1.5KE130ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE130ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE130A
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
Detailed Description
179V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE130A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
124V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V