1.5KE130A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4878-1.5KE130ACT-ND - Cut Tape (CT) 4878-1.5KE130ATB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE130A |
Description | TVS DIODE 111VWM 179V AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 179V Clamp 8.7A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE130A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.7A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 111V | Package / Case Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 124V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 179V |