0998400.UX-2M8
DigiKey Part Number
18-0998400.UX-2M8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0998400.UX-2M8
Description
FUSE AUTO 400A 70VDC AUTO LINK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 A 70 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2.5kA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Color
Purple
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
1.150" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.001 Ohms