0217.125MXEP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
0217.125MXEP
DigiKey Part Number
0217.125MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0217.125MXEP
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
3.82 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V