BK/S500-V-125-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/S500-V-125-R
DigiKey Part Number
283-BK/S500-V-125-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/S500-V-125-R
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.005
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
2.8 Ohms