TPSE477M006S0050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Sprague
KEMET
KEMET
In Stock: 136
Vishay Sprague
Similar
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
TPSE477M006S0050
DigiKey Part Number
478-TPSE477M006S0050TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSE477M006S0050
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V