TPSD476K016S0080 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 796
Datasheet
Similar
In Stock: 122
Similar
In Stock: 0
In Stock: 354
In Stock: 875
Vishay Sprague
KEMET
In Stock: 441
Vishay Sprague
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm
2917-(7343 Metric)-TPS-D-Chip-Caps
TPSD476K016S0080
DigiKey Part Number
TPSD476K016S0080-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD476K016S0080
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD476K016S0080 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V