TAJY476K016RNJ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 118
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 796
In Stock: 354
In Stock: 875
Vishay Sprague
Vishay Sprague
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
TAJY476K016RNJ
DigiKey Part Number
478-3973-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3973-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJY476K016RNJ
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJY476K016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
16 V