TPSD227K006Y0050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 13 358
Datasheet
Similar
In Stock: 509
Similar
Direct
Vishay Sprague
Upgrade
Vishay Sprague
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm
2917-(7343 Metric)-TPS-D-Chip-Caps
TPSD227K006Y0050
DigiKey Part Number
TPSD227K006Y0050-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD227K006Y0050
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V