TPSB106K016Y0800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 216
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 36
Datasheet
In Stock: 0
Similar
In Stock: 183 820
Similar
Vishay Sprague
KEMET
Vishay Sprague
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 800mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB106K016Y0800
DigiKey Part Number
TPSB106K016Y0800-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB106K016Y0800
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V