TAJB106K016RSJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 183 920
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 4 928
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 586
KEMET
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 2.8Ohm
TAJB106K016RSJ
DigiKey Part Number
478-TAJB106K016RSJTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJB106K016RSJCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJB106K016RSJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJB106K016RSJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJB106K016RSJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V