TPME108K004S0018 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 439
Datasheet
Similar
In Stock: 2 062
Similar
In Stock: 226
Vishay Sprague
In Stock: 365
KEMET
In Stock: 20
KEMET
In Stock: 5
1000 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 18mOhm
TPME108K004S0018
DigiKey Part Number
TPME108K004S0018-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPME108K004S0018
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
4 V