T495X108K004ATE060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 20
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 15
Datasheet
In Stock: 0
Vishay Sprague
In Stock: 365
KYOCERA AVX
In Stock: 2 062
KYOCERA AVX
In Stock: 226
In Stock: 439
1000 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm
T495X108K004ATE060
DigiKey Part Number
399-5226-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X108K004ATE060
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X108K004ATE060 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm