TCMV106M100R0050 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCMV106M100R0050 |
Description | CAP TANT POLY 10UF 100V 2924 |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 100 V 2924 (7360 Metric) 50mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz |
Manufacturer KYOCERA AVX | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 2924 (7360 Metric) |
Capacitance 10 µF | Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm) |
Voltage - Rated 100 V | Manufacturer Size Code V |